Министерството на финансите разработва законодателни промени за създаване на нова мегаструктура, която ще обедини Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция „Митници“. Законодателството трябва да бъде готово до края на годината, за да се осигури непрекъсваемостта на работата на новата единна приходна агенция, както и интеграцията и обучението на администрацията.
След 1 януари 2025 г. се планира поетапно интегриране на специализираната администрация, включително информационните и мрежовите системи. Това става ясно от отговор на финансовия министър Людмила Петкова на парламентарен въпрос.
Това са първите конкретни срокове, които Министерството на финансите обявява във връзка със създаването на единната приходна агенция. Идеята не е нова, но беше възродена от бившия финансов министър Асен Василев, който посочи, че подобни агенции в други европейски страни са по-ефективни в събирането на приходи.
В първоначалния етап се говореше за сливане на двете структури, но в последните изявления на министър Петкова става ясно, че Агенция „Митници“ ще бъде интегрирана в НАП, което предполага, че настоящият директор на НАП Румен Спецов може да остане на поста си начело на новата структура.
Идеята за сливане на НАП и митниците не е нова – тя беше разглеждана още при правителството на Пламен Орешарски с финансов министър Петър Чобанов. Въпреки че работата по обединяването на двете структури започна, тя бе спряна след увеличаването на събираемостта от страна на митниците.
Настоящите усилия за сливане се случват в контекста на понижена събираемост от приходните агенции. Миналата година Министерството на финансите не успя да събере около 1.2 млрд. лв. от планираните приходи, главно поради проблеми с ДДС при внос, за което отговарят митниците. Статистиката към края на юни тази година показва изоставане в данъчните приходи, като изпълнението за първото полугодие е на 44.9%.
Как върви сливането? В момента се извършва преглед и анализ на дейностите на специализираната администрация в двете агенции, с цел обединяване на процесите. Анализират се и информационните активи и мрежи, като се разработват варианти за миграция на информацията и осигуряване на мрежова и информационна сигурност.