Кюрасао провежда значителна реформа в онлайн хазартната индустрия. Правителството на островната държава одобри нова национална наредба за бранша, която заменя съществуващата регулаторна рамка, като ефективно разрешава дългогодишни проблеми със сигурността и надзора върху онлайн хазарта.
В изявление по повод на новите законодателни промени министърът на финансите Хавиер Силвания написа във Facebook: „Дядо Коледа дойде рано тази година. С одобрението на законопроекта гражданите на Кюрасао най-накрая получиха това, което им беше отказвано повече от 31 години! С приемането на новата наредба за игралната индустрия навлязохме в ера на икономически възход. Прогнозируемите приходи ще дадат на правителството финансовото пространство да започне структурирано и устойчиво премахване на бедността и да се справи с много от предизвикателствата, пред които сме изправени.“
С новото законодателство правителството на Кюрасао извършва драстична реформа в цялата система за онлайн хазарт, създавайки нов орган за лицензиране – с по-високи изисквания за влизане и възможност за сътрудничество с други регулатори за борба с нелегалния хазарт. С промените ще бъдат въведени и по-сериозни изисквания за операторите, включително по-високи такси.
Бившият изпълнителен директор на Malta Gaming Authority Марио Галеа, който работи като консултант в процеса, каза, че операторите B2C ще бъдат задължени да платят такса за кандидатстване за лиценз в размер на около 4 000 евро, последвана от годишна такса за лиценз в размер на около 12 000 евро и регулаторна такса от 250 евро на месец за всеки URL.
В краткосрочен план всички съществуващи сублицензополучатели ще бъдат „преходни“ в новата система, с възможност да преобразуват своя сублиценз в преходен лиценз, който ще важи за 12 месеца. Правителството вече е започнало да регистрира всички съществуващи сублицензополучатели, като само тези, които са се регистрирали, ще имат право да преобразуват своите сублицензи в преходен лиценз.
Новият лиценз ще включва допълнителни контроли. Освен засилени мерки срещу пране на пари, лицензополучателите ще бъдат задължени да имат поне трима служители, назначени на „ключови позиции“, работещи на острова. Операторите вече ще бъдат задължени да открият и физически офис в Кюрасао.
Досега островната държава бе известна със своята изключително либерална система за издаване на лицензи, която се характеризираше с ниски бариери за влизане, като практически държавата нямаше контрол върху операторите.
Към момента само четири бизнеса са лицензирани от правителството. Всеки от тях предоставя свои собствени лицензи при свои условия на други оператори, което означава, че частни лица, а не правителството, упражнява практическия контрол върху лицензирането.