Първият независим мониторинг на Общоевропейския кодекс за отговорно онлайн рекламиране установи, че съдържанието му осигурява солидна основа за осъществяването на разумно поведение. Проверката сочи, че членовете на Европейската игрална и бетинг асоциация (EGBA) успешно прилагат повечето от мерките, засегнати в него. Мониторингът беше проведен от Европейския алианс за стандарти в рекламата (EASA) – базирана в Брюксел компания, която представлява европейки саморегулиращ орган за отговорна реклама. Въз основа на резултатите EASA предложи подобрения, които биха могли да бъдат направени за бъдещото утвърждаване на кодекса и неговото прилагане.
Общоевропейският рекламен кодекс е създаден от EGBA през 2020 г. и обхваща специфични мерки за рекламното съдържание; забраната на хазартна реклама по време на предавания за непълнолетни; инструменти за проверка на възрастта в социалните медии; първите по рода си мерки за възрастово разграничаване на профилите в социалните мрежи на хазартните компании, така че да се гарантира, че непълнолетните нямат достъп до тях; ограничаването на спонсорството на дейности, които таргетират непълнолетните и поощряването на социално отговорни кампании.
Кодексът за отговорното рекламиране на онлайн хазарта има за цел да допълни и съществуващите правни рамки за хазартната реклама в Европа. Инициативата е разработена в контекста на Директивата на Европейския съюз за аудиовизуалните медийни услуги, чийто фокус е ролята на саморегулирането и съвместния контрол при защита на непълнолетните от излагане на хазартна реклама.
През 2021 г. Европейската игрална и бетинг асоциация възложи на Европейския алианс за стандарти (EASA) в рекламата да следи за спазването на кодекса по време на Евро 2020. EASA си сътрудничи с една от най-големите компании за рекламни анализи –Nielsen, която събра 1240 реклами от членове на Асоциацията в четири държави (Гърция, Румъния, Ирландия и Швеция). След това Алиансът оцени събраните телевизионни и онлайн реклами, статични и анимирани банери и профилите в социалните медии на членовете на Асоциацията.
В заключенията си Алиансът даде положителна обратна връзка за Общоевропейския кодекс и отправи предложения как той може да бъде подобрен. Следващата стъпка на членовете на Асоциацията е да обсъдят как да приложат препоръките на EASA с цел по-нататъшна цялостната ефективност на кодекса.
Със съдействието на: https://www.egba.eu/