България е в топ 10 в света по производство на продукти за игралната индустрия. Това каза Ангел Ирибозов, председател на Управителния Съвет на Българската търговска асоциация на производителите и организаторите от игралната индустрия (БТАПОИИ) в рамките на 11-тата конференция за Източна Европа (EEGS), която се провежда в София.
По думите му, наши фирми са добре познати навсякъде по света. „Не се продават само онлайн игри или съдържание за тя, а и игрални автомати и рулетки, а също и казино-мениджърски системи. Много чужди производители пък пренасят дейността си у нас“, поясни той.
„Игралните зали в страната са 870, казината – 27. Броят им е достигнал нормално за територията на страната ниво на търсенето“, каза още той. Браншовикът поясни, че в рамките на активните сезони по летните или зимните курорти броят на работещите се колебае с около 5%.
Ирибозов информира, ме през миналата година браншът е платил над 200 млн. данъци, което е с 13% повече от предходната. За първите 9 месеца на 2018 г. сумата достига 175 милиона, като се очаква за цялата година да бъде между 220 и 230 млн. лв. „Игралната индустрия е значим фактор в икономиката на всяка страна и създава заетост“, смята той. „В света оборотът и е 500 млрд. долара, като 8-10% от сумата се пада на онлайн игрите. Игралната индустрия у нас вече е част от Националната стратегия за развитие на туризма.
Друг участник в конференцията Дейвид Орик от германска компания припомни, че този бизнес вече е напълно глобализиран и е част от развлекателната индустрия. „Освен това ние сме едни от най-регулираните индустрии“, добави той. Дейвид Клифтън, работещ във Великобритания, припомни, че колкото повече се развива един пазар, толкова повече се подлага на регулация. „В Обединеното кралство в момента има масивно регулиране и огромни глоби“, поясни той. Румънецът Дан Иловачи прогнозира разрастване на социалните игри, в които няма действителен залог, но се печели признание в обществото. „В Румъния има ограничения в рекламата, а също и по цените и наградите, които да са видни на витрините на игралните зали“, поясни той и добави, че не бива да се прекалява с ограниченията на рекламата или да се стига до пълна забрана, както е в Италия. Саймън Планцър от Германия припомни, че Еврокомисията е оставила на националните правителства да решават по какъв начин да регулират сектора.
Източник: www.monitor.bg